Andra Srautiņa

“Trešdienas ar koučiem” – Andra Strautiņa

 

Šodien runājam ar System Coach APC programmas absolventi, kouču Andru Strautiņu, noskaidrosim, ko koučings nozīmē Andrai 🙂

Andra, kā tu nonāci līdz koučingam?

Par koučingu biju agrāk kaut ko dzirdējusi, bet tas man saistījās tikai ar NLP. Un tad pagājušā gadā, kad piedzīvoju sāpīgu izdegšanas epizodi, kaut kā Facebook ieraudzīju vebināru “Koučings pie tējas” un mani uzrunāja koučinga apzinātības princips būt šeit un tagad, bet ar skaidru virzību nākotnē, kas man ļoti pietrūka. Apgūstot koučingu daudz ieguvu pati personīgi, jo citādāk, manuprāt, koučingu nemaz nevar apgūt, ja tu to neizlaid caur sevi. Un tad sapratu – ja man tas strādā, tad es varu dalīties ar savām zināšanām un prasmēm arī ar citiem – īpaši ar manu mērķauditoriju – topošie uzņēmēji, NVO un studenti. 

Tu sevi pozicionē kā līdzjūtības pret sevi un apzinātas līderības koučs – ko tas nozīmē?

Jā, kā jau minēju, piedzīvojot izdegšanu, to sākumā uztvēru ļoti sāpīgi – kāpēc tas notiek ar mani? Kāpēc es vairs nevaru dragāt uz priekšu kā agrāk? Esmu neveiksminiece u.tt. Taču man raksturīga ir zinātkāre un vēlēšanās izzināt visu, kas ar mani notiek, un tā es uzzināju par Kristīnu Nefu un viņas konceptu par līdzjūtību pret sevi, kā arī grāmatām par iekšējo bērnu.

Un tas man lika aizdomāties, ka kļūdu un neveiksmju gadījumos mūsu iekšējie dialogi ir tik skarbi pret sevi (“Stulbene, kā tu tā varēji..”), savukārt, ja tas pats būtu gadījies mūsu draugam, tad mēs, visticamāk, saprotoši teiktu “Kam negadās, viss kārtībā”. Iekšējais kritiķis bieži mums “palīdz” nogalināt vislabākās idejas, jo pie pirmās kļūdas mēs paši sevi “norokam”.

Tāpēc vēlos šo jautājumu aktualizēt un palīdzēt citiem veicināt iejūtīgāku un laipnāku attieksmi pret sevi. Tā nav sevis žēlošana, neko nedarot, gluži pretēji – ar līdzjūtību pret sevi un saviem ierobežojumiem izšķirt, kas ir mūsu kontroles zonā un kas turpretī ir jāpalaiž. Savukārt apzināta līderība ir stāsts par to, kā pieņemt nenoteiktību un pārmaiņas, ar kurām sabiedrībā nemitīgi saskaramies. Kad paši esam apzināti un zinām savas stiprās, vājās puses gan personīgi, gan organizācijā, tad varam elastīgāk reaģēt uz pārmaiņām un veicināt arī kļūdu pieņemošu kultūru.

Kā koučings var palīdzēt topošajiem uzņēmējiem?

Strādājot biznesa inkubatorā un citos projektos, kuri palīdz cilvēkiem attīstīt viņu biznesa idejas, esmu novērojusi vairākus izaicinājumus, ar kuriem saskaras biznesa uzsācēji un jaunie uzņēmēji.

Pirmkārt, cilvēkam ir ideja, bet itin drīz viņu pārņem šaubas un neticība saviem spēkiem. Tāpēc viens no svarīgiem uzdevumiem ikvienam, kurš vēlas savu uzņēmumu, ir atbildēt uz jautājumu KĀPĒC? No vienas puses – kāpēc es gribu to darīt un ko tas man dos? Un no otras puses – kāpēc mans produkts ir nepieciešams kādam citam? Ar apzinātu izvēli un stingru pamatu zem kājām būs arī vieglāk pārvarēt grūtības un neveiksmes, kas ir neatņemama biznesa sastāvdaļa.

Vēl kāds aspekts, ar ko koučings var palīdzēt jaunajam uzņēmējam – izstrādāt skaidru vīziju par to, kas man ir nepieciešams, lai attīstītu savu uzņēmumu. Šobrīd ir tik daudz un dažādu uzņēmējdarbības atbalsta veidu – inkubatori, akseleratori, biznesa eņģeļi, grantu konkursi, mentori, biznesa treneri u.c. –, taču sākumpunktā ir viegli apjukt, ar ko tad īsti sākt un kas no tā visa būtu vispiemērotākais man. Tāpēc koučinga metodes būs noderīgas gan izstrādājot biznesa plānu un biznesa kanvu, gan izstrādājot mārketinga un finanšu piesaistes stratēģiju.

Biznesā īsti nav pareizo atbilžu, it īpaši radot kaut ko vēl nebijušu un jaunu, tāpēc jebkurš gala lēmums tik un tā ir jāpieņem pašam uzņēmējam. Arī es kā jaunā uzņēmēja izmantoju kouča atbalstu, lai strādātu ar savu domāšanu un plānotu uzņēmuma attīstības stratēģiju.

Ja vēlies uzzināt vairāk vai arī sarunāt sesiju, ar Andru var sazināties:

Andra Strautiņa

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top