Stress un Dzīves līdzsvars

Par stresu un Dzīves Līdzsvara apli..

Vai vienmēr stress ir slikti? Mēs taču visi atceramies to jauko satraukumu pirms kāda svarīga un patīkamā notikuma.. Vai arī skrienot uz svarīgu un tik sen gaidīto tikšanos.. Vai arī mostoties pirms lidmašīnas 10 minūtes pirms modinātāja un pat nav svarīgi cik ir vēls naktī un cik gulēts pirms tam…

Tomēr ilgstošs stress var būt kaitīgs veselībai un atņemt mums enerģiju no tām dzīves sfērām, kas mums ir mīļas un svarīgas.

Bet ziniet kas ir viss interesantākais? Mēs ne vienmēr uzreiz saprotam, ka esam ilgstoša stresa pakļautībā, jo tas pa pilienam, pa pilienam nemanot ieslīgst mūsu dzīvē. Un nesaistam kārtējo saaukstēšanos vai enerģijas neesamību vai to, ka grūti aizmigt vai savu slikto gartastāvokli ar to, bet vajadzētu gan!

Šodien pamostoties ap 3 naktī, sapratu, ka tas jau ir kuru reizi un būtu vērts papētīt šo jautājumu dziļāk… 

Bet kur lai rok? Man tiešām viss ir labi.. es teiktu tik labi kā vēl nekad nav bijis un esmu šajā patīkamajā stāvoklī jau sen – es dzīvoju katru dienu ar prieku un daru ko un kā man patīk, man patīk no es dodu un ko saņemu pretīm, kā es varu attīstīties un ka man tam pietiek visi resursi! Un tā arī mēdz būt! Un kā tad šajā gadījumā saprast kur ir problēma?

Jau  no rīta, dzerot kafiju, atcerējos par lielisku koučinga tehniku “Dzīves līdzsvara aplis”, ar ko arī padalos kā ar lielisku rīku “salikt savu dzīvi pa plauktiņiem” un ķerties uzreiz īstai lieta pie ragiem!

Lai Jums interesanti pētījumi!

Tehnika “Dzīves līdzsvara aplis”

Mums visiem nākas savienot darbu, ģimeni, personīgo attīstību, atpūtu, vaļaspriekus. Un ne vienmēr tas viegli izdodas un pietiek visam laika. Dzīves līdzsvara aplis viegli parādīs, kas šobrīd notiek jūsu dzīvē dažādās dzīves jomās, kam jāpievērš uzmanība. 

Šis instruments ļauj katrs no mums ieraudzīt un spert soļus virzienā uz to dzīvi, ko katrs no mums ir pelnījis – laimīgu, tas ļauj palielināt līdzsvaru starp dažādam dzīves sfērām.  Visbiežāk aplis parāda atšķirību starp līdzsvaru, kuru mēs gribētu, un realitāti. Tas parāda tagadnes/ šodienas situāciju, pildot  to rītdien –apļa saturs var būt savādāks, jo aplis griežas un mainās arī sfēras un to savstarpējais līdzsvars. 

Soļi Apraksts Jautājumi
Kontakts Pārliecināties, ka konkrētais instruments ir atbiltošs konkrētajā situācijā Klienta sesijas jautājums – padalies, ar kādu tēmu esi atnācis? Kas Tev šodien ir svarīgs?
Sākumstadija Iepazīstināt klientu ar modeli, izstāstiet galvenos punktus
1.solis 
Koučs (vai klients pats) uzzīmē vai izdrukā apli un sadala to 6-10 daļās (sektoros). Katram sektoram uzraksta nosaukumu – klienta dzīves svarīgākās lietas.  Katram no mums būs savs aplis – biznesa cilvēkiem, vecākiem, mājsaimniecēm, māksliniekiem, pavāriem, grāmatvežiem, ierēdņiem, ceļotājiem u.c. Pajautājam klientam – kādas ir tavas svarīgākās dzīves sfēras?  Daži piemēri dzīves sfērām–nauda&finanses, karjera&darbs, veselība&sports, atpūta, vide, komunikācija, ģimene&draugi, attiecības&mīlestība, izaugsme&pilnveidošanās, garīgums u.c
2.solis
Koučs palīdz klientam noskaidrot, kāda būtu konkrētā sfēra, ja tur būtu 10/ 10. Pieraksta šo informāciju, lai vēlāk klients ar ar to strādāt. Piemērs: sfērā „nauda” – mans 10 pēc sešiem mēnešiem būs, ja es katru mēnesi varu nomaksāt visus rēķinus/maksājumus un man paliek pāri izklaidēm/apģērbam/ceļojumiem. Vai arī – es katru dienu noeju 10 km, ja svarīga ir sporta un veselības joma
3.solis
Klients novērtē katru sfēru no 1-10 šodien. Tad koučs var savienot visus punktus, kā tas ir piemērā, var arī izkrāsot, lai vieglāk ieraudzīt kopainu. Atceries, tas ir tieši par šo brīdi- šodien! Novērtē katru no dzīves sfērām no 1 līdz 10 (1 – pilnīgi neapmierināts, 10 – pilnīgi apmerināta), cik apmierināts jūties ar katru no tām.

4. solis
Koučs palīdz klientam atrast to jomu, ko klients gribētu mainīt. Var pajautāt iemeslu, motīvus, kā arī kā viena dzīves sfēra var ietekmēt citas? Kā mainīsies citas sfēras, ja viena mainīsies.
Apskaties savu dzīves līdzsvara apli – kuru no dzīves sfērām gribi uzlabot/mainīt? Tas nenozīmē, ka visās dzīves sfērās ir jābūt vienādiem sasniegumiem, vērtējumiem –tas balstīts uz mūsu vērtībām un katra sfēra ir individuāla un neatkārtojama. Ar kurām esi pilnīgi apmierināts? Kas visvairāk piesaista uzmanību? Un tagad padomā, kuras sfēras izmaiņas varētu visvairāk ietekmēt arī visu pārējo apli konkrētā laika posmā? Kādām jābūt tām izmaiņām?
5.solis
Kad šīs izmaiņas notiks – kā tad izskatīsies aplis? Iezīmē ar jaunu vērtējumu katras sfēras izmaiņas, ja viena sfēra sāks mainīties, un kā tas ietekmēs katru no ritenī ierakstītajām Tavas dzīves sfērām. 
Piemēram, ja „Veselības” sfērā veikšu izmaiņas – es sākšu katru dienu ēst veselīgāk, tad „Naudas” sfērā – vairāk naudas jāizlieto veselīgas pārtikas iegādei, sfērā„Ģimene” – mainīsies ēšanas paradumi, jo es visiem gatavošu veselīgāk un mani bērni un vīrs arī sāks dzīvot veselīgāk. „Darbs” – ja es ēdīšu veselīgāk, man būs vairāk enerģijas un arī darbā es varēšu būt produktīvāka un priecīgāka, „Personīgā pilnveidošanās” – ja sākšu ēst veselīgāk, iemācīšos gatavot jaunus ēdienus utt.
5.solis
Nākotnes soļi – koučs liek klientam atrast pirmos soļus un pārbauda motivāciju.
Paskaties vēlreiz uz apli – kāds būs Tavs pirmais solis, lai iekustinātu to ripot uz priekšu un mainīt Tavu dzīvi.
Noslēgums Koučs apkopo sesijas iznākumu un pateicas klientam. Paldies par ražīgo darbu šodien un sava veiksmes riteņa iegriešanu!

Līdzsvara aplis parāda sasniegumus, ja to dara regulāri – var salīdzināt iepriekšējo apli ar šī brīža. Tas parāda vadlīnijas, attīstību un dinamiku.

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top