Maģiskais septītnieks

2.daļa: Maģiskais septītnieks

(2.daļa no Deivida Frīmentla grāmatas “Komandas motivācija un vadība” apkopojuma – 50 praktiskie padomi!)

Brīnišķīgs rezultāts tiks sasniegts, ja katru dienu cilvēki paveiks kaut ko nelielu, bet būtisku. Attiecībās ar klientiem šie sīkumi izšķir visu, un rezultātā tiem ir liela ietekme uz biznesu.


Padoms Realizācijas solis
13. Uz kādu laiku pametiet savu komandu! Solis 13: Neuztraucieties, paejiet nost. Esiet gatavs pamest komandu tūlīt. Izdariet to rīt vai nākamajā nedēļā.
Komanda nespēj būt pastāvīgi motivēta, ja vadītājs visu laiku atrodas līdzās. Ja jūsu klātbūtne ie nepieciešama nepārtraukti, jūš savu darbu darāt nepareizi. Faktiski jūs cilvēkiem parādat, ka viņiem neuzticaties, neesat viņus apmācījis, lai viņi varētu darīt arī jūsu darbu. Pārāk daudzi vadītāji, būdami visu laiku uz vietas, iejaucas un traucē darbu veikt efektīvi, mazinot darbinieku iniciatīvu. Ja neesat klāt, tad nevarat pieņemt lēmumus. Tas, savukārt, piespiež komandu pieņemt lēmumus jūšu vietā. Kad pametat darbavietu, ir svarīgi palūgt savu komandu nezvanīt, izņemot ārkārtas gadījumus

Padoms Realizācijas solis
14. Stāstiet stāstus! Solis 14: Katru dienu sāciet ar stāstu – par darbu, par to, kas svarīgs darbiniekiem (ģimene, sports, atvaļinājums…)
Būtībā mēs mācamies tieši no stāstiem, nevis instrukcijām un garlaicīgām teorijām. Stāsts skaidro un ilustrē mācību. Vienmēr no stāsta var izlobīt kādu mācību, piemēram, vai ar konkrēto problēmu var tikt galā, kādā veidā sarunāties ar īpašu cilvēku, no kā derētu izvairīties un kādā veidā izmantot priekšrocības. Viens no veidiem, kā kļūt par labu stāstnieku, ir vērot klausītāju acis – vai viņiem ir interesanti vai nē.  Emocionāls stāstījuma tonis, kodolīgs domas izklāsts ar dažiem “āķīšiem”, kas notur interesim un labs noslēgums – tās ir nozīmīgass detaļas veiksmīgā stāstījumā. Katram komandas dalībniekam ur ko pastāstīt. Lai viņus motivētu, ļaujiet kaut ko pastāstīt un uzmanīgi klausīties.

Padoms Realizācijas solis
15. Atzīmējiet jebkuru veiksmi! Solis 15: Centieties atrast vismaz vienu veiksmi, kas uzmaidījusi kamandas dalībniekiem pagājušajā nedēļā. Un atzīmējiet! 😊
Kad nav nekā, ko svinēt, dzīve ir diezgan nožēlojama! Lai attīštītu biznesu, nepieciešams iedibināt veiksmes un svētku tradīcijas. Var sākt jaunu dienu, atzīmējot iepriekšējās dienas veiksmi. Sasniegumi ir skaļi jāpamana, jo nav brīnums, ka daudzi darbinieki zaudē interesi, jo redz – viņu smago darbu neviens nenovērtē. Jo vairāk jūs tiecaties pēc veiksmes, ko atzīmēt, jo vairāk jums veiksies, jo tādējādi jūs koncentrēsiet domas uz veiksmi un tās nozīmīgumu. Un pretēji – jo vairāk meklēsiet problēmas, jo vairāk tās atradīsiet.

Padoms Realizācijas solis
16. Aizkustiniet savu komandu! Solis 16: Jums jāzina, ko darbinieki vēlas. Uzklausiet viņu spriedumus, pārdomas un neslēpiet aizkustinājumu.
Viens no motivācijas veidiem ir radīt emocionālo saikni ar komandas biedriem. Ja nav aizspriedumi, var veidot fizisku kontaktu. Drošās zonas ir roka, elkonis, plecs un acis. Pat ja sākumā jums šķiet, ka žesti nav dabiski, nevajag uztraukties – ar laiku tie izdosies nepiespiesti. Svarīgi, lai žesti būtu drīzāk spontāni, nevis paredzami un ierasti. Tiem jābūt apzinatiem, taču jānāk no sirds. Patiesa ieinteresētība, palīdzības piedāvājums, uzmundrinājums vai vienkārša durvju atvēršana – tie visi arī ir nelieli uzmanības paliecinājumi.

Padoms Realizācijas solis
17. “Nosmērējiet rokas”! Solis 17: Ik pa laikam piedalieties visās lietās! Ieplānojiet to! Savāciet atkritumus, noslaukiet plauktus, atbildiet uz tālruņa zvaniem, rakstiet atbildes uz sūdzībām – ar mērķi nākotnē darīt daudz sāciet šodien ar vismaz vienu aktivitāti.
Laiku pa laikam iesaistieties darba procesā, darot tos pašu darbus, ko dara jūsu komanda. Vadītājiem jāzina, par ko viņu darbinieki runā, spriež, un tas nozīmē laiku pa laikam “nosmērēt rokas”. Realitāti ir jāpiedzīvo, ja vēlaties saglabāt saikni ar to. Ir daudz labāk dzirdēt atsaukmes no no klientiem nekā studēt atsauksmju statistiku un caurlūkot mistiskas aptaujas. Kad vadītājs iesaistās darba procesā un sniedzz savu palīdzību, komandas gars izmainās. Dalībnieki kļūst tuvāki tiem, kas vada. Viņi pārliecinās, ka viņu vadītājs saprot, kas notiek, jo viņš līdzdarbojas.

Padoms Realizācijas solis
18. Iedvesmojiet komandas dalībniekus! Solis 18: Pajautājiet savas komandas dalībniekiem, kas viņus iedvesmo, tad ejiet un atrodiet viņiem šo iedvesmas avotu. Pats smelieties iedvesmu no savas komandas. Ja esat noticejis, ja jūsu darbinieki ir lieliski, tam būtu jūs jāiedvesmo.
Vienkārši esiet patiess. Jūs varat “pielipināt” daļu no savas aizrautības savas komandas dalībniekiem katru dienu. Tie, kuri mūs iedvesmo, pamodina mūsos vēlmi darīt vēl labāk. Viņi mums palīdz apzināties savu potenciālu, iet vēl tālāk, nekā cerēts. Tā var būt gan pacilājošā runa, kas pilna ar krāšņu retoriku, gan žesti, kas kļūst par dzirksteli, piežmiegšana ar aci, silts smaids, atzinīgs vārds vai arī piecas minūtes saruna. Iedvesma var rasties vienīgi tad, ja vadītājs interesējas par problēmu un palīdz darbiniekas tikt ar to galā. Iedvesma nav uz ilgu laiku, bet ar to pietiek, lai mūs virzītu uz priekšu īsā laika periodā. Pēc kāda brīža mums vajadzēs nākamo iedvesmas avotu. Un tie ir dazādi!

Padoms Realizācijas solis
19. Raksiet, zvaniet un atcerieties! Solis 19: Apņemieties katru dienu nosūtīt vienu negaidītu ziņu un pārsteigt ar telefona zvanu kādu no kolēģiem. Neaizmirstiet apsveikt dzimšanas dienā.
Komandas vadībā un motivācijā sīkumiem ir izšķiroša nozīme! Tie ir personiski! Raksties zīmītes, sūtiet negaidītase-vēstules, zvaniet, lai pārsteigtu, atcerieties jubilejas. Ir tūkstošiem dažādu iemeslu kāpēc to darīt un tūkstošiem dažādu radošu veidu, kā jūs varat izmantot elektornisko pasti, zīmītes, telefona zvanus vai atklātnes, lai motivētu cilvēkus. Nepieļaujiet, ka zīmīšu rakstīšana, zvanīšana un dzimšānas dienu atzīmēšana kļūst formāla. Tam jānotiek spontāni, oriģināli un skaisti! Tam jānotiek no sirds!
Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top