Miltona Ēriksona pamatprinici kā filozofija koučingā

Mīļie kouči, vadītāji, kolēģi un ne tikai.. Koučinga pamatos ir fantastiski principi, kas paredz mīlestību uz citiem cilvēkiem, beznosacījumu pieņemšanu, ticību viņu spēkiem un vienmēr otro iespēju. Viss tas ir attiecināms arī uz sevi!

Es šodien atļaušos nedaudz interpretēt no savas uztveres koučinga pamata principus, pārceļot to mūsu ikdienā, situācijās, kas notiek bieži ar mums un citiem cilvēkiem. 

1. Mēs visi savā dzīvē esam darījuši, teikuši ko sliktu – esam melojuši, teikuši kaut ko, kas apvaino citu, var būt pat nodara pāri. Un noteikti vēl izdarīsim, jo vienmēr mūsu darbība un citu cilvēku uztvere ir atkarīga no konteksta. Bet tas nenozīmē, ka esam slikti cilvēki! Un nebūsim! Ne tikai darbība un rīcība nosaka, kas ir cilvēks! Cilvēks ir daudz vairāk par ārējām savām izpausmēm – vārdiem, darbībām, attieksmēm, uzskatiem. Mēs visi ESAM LABI un AR MUMS VISIEM VISS IR KĀRTĪBĀ!

 

2. Neatkarīgā no tā, cik liels un neticams ir katra sapnis, mērķis, katrs no mums var to sasniegt, ja patiesi vēlas. Iekšējie resursi ir tai skaitā enerģija, motivācija, disciplīna, uztājība, spēja lūgt un saņemt palīdzību no malas. Un cits konteksts – cik lielas nebūtu problēmas – mums ir resurss tikt ar to galā, tik jātic sev! MUMS VISS IZDOSIES!

 

3. Katrs no mums izdarot izvēli, kaut ko darot, rīkojas tā, kā šobrīd ir spējīgs un savādāk izdarīt mēs vienkārši nevaram. Un, starp citu, nedarīt neko, arī ir izvēle! Reizēm tas nozīmē, ka mēs kļūdāmies un krītam. Bet tas nenozīmē, ka rīt būs tieši tā pat. Citu mirkli katrs no mums jau esam jauns, cits, savādāks cilvēks – ar lielākām zināšanām, jau ar lielāku pieredzi un, attiecīgi, plašāku izvēļu klāstu. Un tas nozīmē, ka, pirmkārt, LAMĀT SEVI NAV JĒGA – citādāk rīkoties, darīt vienkārši nebija iespējas, bet gan labāk no tā mācīties, lai nākamajā mirklī ir iespēja izdarīt citu izvēli. Otrkārt, pietiekami daudz provējot un katru reizi mācoties, SANĀKS TĀ, KĀ GRIBĒJI!

 

4. Mēs katrs esam (ne)daudz egoisti un jebkura mūsu darbība, rīcība paredz labumu sev (par ja to neapzinamies vai nevēlamies atzīt). Pat ja kaut kas nav pieņemams jums vai sabiedrībai, cilvēks to izdarījis, pateicis, gribot tikai labu, apzināti vai neatzināti, sev. NEVĒRTĒJAM CILVĒKU PĒC VIENAS DARBĪBAS! Bet esam arī kritiski uz apkārtējo komunikāciju – kāds ir katra nolūks – no viņa labuma skatu punkta. Un tas ir attiecināms uz visām iesaistītām pusēm. Attīstam kritisko domāšanu, kas paredz kaut vai virspusēji visu avotu analīzi, ne tikai tās puses, kas jums nepatīk vai izsauc emocijas, trigerē. Tas paredz arī emociju atdalīšanu no faktiem, katra cilvēka nolūka meklēšanu – patiesā nolūka! Tas palīdz pieņemt citus tādus, kādi tie ir. Pat, ja zūd romantika un rozā brilles krīt. Un atgriežamies pie punkta Nr. 1 – pat, ja rīcība, vārdi, veids jums nav pieņemami, nenozīmē, ka cilvēks darīja to ar ļaunu nolūku!

5. Un beigās. Diena nomaina nakti, ziema nāk pēc rudens. VISS MAINĀS! Un tas nozīmē, ka VISS PĀRIES – GAN SLIKTAIS, GAN LABAIS. Pacietību mums sarežģītos brīžos – brīžos, kad zaudējam ticību sev, kas ir grūti un šķietami nelabojami – tas pāries! Pazemību mums laimīgos brīžos, kad viss labi un saule silda tieši mums – arī tas pāries, tā kā izbaudām un pielikam pūles, lai pagarinātu brīdi! Uzcītību mums pašiem veicināt pārmaiņas, jo, ja to nedarīsim mēs, tad kāds to izdarīs mūsu vietā, atstājot mums tikai reaģējošo lomu, kas ne vienmēr ir tā veiksmīgāka!

 

Katru no šiem principiem reizēm ir grūti pieņemt, ir īpaši spilgtos brīžos, kad savas vērtības ir aizskartas. Tomēr, ja tos atceramies, izjūtam un iedzīvojam savā domāšanā, tie dod brīvību savās reakcijās, ticību citiem cilvēkiem un sev, kritisko uztveri un dzīvošanu “bez rozā brillēm”, uztverot apkārtējo vidi tieši tādu, kāda tā ir, kas, savukārt, pasargā no vilšanās un nodrošina apzinātu dzīvi un prieku ikdienā.

Diezgan ilgi sanāca man pasēdēt pie šī raksta, jo par katru punktu varētu sarakstīt lapaspuses, bet ceru, ka sanāca arī īsā variāntā 🙂

 

Ceru, ka būs noderīgi un raisīs kādas pārdomas! 🙂

Jūsu Laila Snidzāne

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top