Labbūtības veicināšana

Kā no gribēšanas, bet nedarīšanas nonākt līdz darīšanai savai labbūtībai

“Es jūtos izdegusi, jāiet atvaļinājumā, bet…Vajadzētu svaru nomest pludmales sezonai, bet.. Gribētu sākt regulāri iet uz jogu, bet man jau…” un daudzpunktu vietā dažādi attaisnojumi, reizēm pat ļoti precīzu argumentu veidā. Un kārtējo reizi jautājums sev: “Nu kāpēc citiem sanāk un man nē?”

Šis raksts par to, kā no gribēšanas, bet nedarīšanas nonākt līdz darīšanas vismaz pirmajam solim savai veselībai, labsajūtai, pašrealizācijai un izaugsmei. Rakstā izmantots grāmatas  UNF*CK YOURSELF – Get out of your head and into your life  (grāmatu, pamatojoties uz autora neakadēmisko pieeju, es tulkotu kā “Beidz sevi čakarēt un sāc dzīvot!”) saturs, kas papildināts ar mikro uzdevumiem, ko vari izmēģināt:

 

      1. Ja dienā mums ir 50 000 domu, padomā – cik no tām tev ir sevi kritizējošas, apšaubošas vai noniecinošas? Ikdienā neiedomājamies sekot līdzi savam iekšējam monologam, ko daudzi pazīst arī kā iekšējo kritiķi, taču mūsu iekšējā valoda (iekšējais monologs) ietekmē dzīves realitātes veidošanu. Domas ietekmē emocijas un tās ietekmē, ko darām vai nedarām. Viss, ko un kā sev sakām, ietekmē mūsu darbību, kas ietekmē rezultātu, kas savukārt kopumā – visu dzīves gaitu. Autors saka: “Tava dzīve nav tāda apstākļu dēļ, bet gan domu un rīcības rezultāts. Tā ir katra izvēle – uzturēt iekšējo monologu, lai sev kaitētu vai palīdzētu. Vai nu tu kontrolē likteni vai liktenis tevi”.

Mini uzdevums Nr 1: Kad pamani kārtējo iekšējo monologu, kas tevi atspoguļo negatīvi, pārformulē konstruktīvi (piem.,“es pārāk lēni visu daru..” -> “šobrīd man jāizdara xxx un es sākšu ar..”

        1. Padomā, kā tas, ko uzskati par sevi un citiem, kādi pieņēmumi un aizspriedumi tev ir (piem., dzīve un darbs ir grūts; bērnus audzināt ir sarežģīts darbs; darbā tāpat kolēģiem labāk sanāk). Arī šādas domas veido realitāti – mēs dzīvojam tā, kā domājam, jo arī mūsu uzskati un pārliecības nosaka, ko dzīvē darām/nedarām.

Mini uzdevums Nr 2: Ja pamani, ka jaut ko vērtē caur savu pieņēmumu (darbs ir smags, visi bosi domā tikai par sevi, visi bērni ir kašķīgi, tas cilvēks neko nesaprot utt), nomaini ar nevērtējošu domu – darbs ir tikai darbs, boss tikai dara savu darbu utt.

      1. “Es rīt sākšu darīt..”, “Es no pirmdienas mēģināšu..”, “Kad es iemācīšos, tad gan….” – šādu formu smadzenes uztver kā nesteidzamu darbu un tāpēc nedara. Tas ir skaidrojums, kamdēļ Jaungada apņemšanās nestrādā.

 

Mini uzdevums Nr 3: Pamanīt varbūtības formā izteiktas domas un nomainīt tās darīšanas formā: “Būtu labi iet dziedāt korī..” -> “Es septembrī dziedu korī “ un uzreiz uzraksti pieteikumu vai veic citu nepieciešamu darbību.

      1. Saprast, kas tevi ĪSTENĪBĀ motivē darīt – “es vēlos darīt” vai “nevēlos darīt”. Skatāmies sociālo tīklu skaistās bildes, un gribam, kā tur – vairāk pelnīt, ēst veselīgāk, vairāk sportot, sākt jaunu biznesu utt. Ir apņemšanās, bet ātri pazūd. Jo, no vienas puses – gribu daudz naudas, bet, ja godīgi, negribu vēl vairāk strādāt, jo tad nebūs laika bērniem. Tāpēc – NEGRIBU ir īstā motivācija šajā gadījumā. Godīgi ar sevi parunāt un saprast savējo katra mērķa sasniegšanā. Tas palīdz beigt uztraukties par to, kā nav un ko nemaz nevajag, un veltīt laiku svarīgākajam dzīvē, beidzot šaubīties.

Mini uzdevums Nr 4: Saraksti, ko no pēdējā mēneša darbiem negribēji, bet darīji. Kas ar katru būtu, ja nedarītu? Noteikti kādam būtu atbilde NEKAS. Tad saraksti plānotos nākamā mēneša darbus un izvērtē savu patieso motivāciju. Varbūt kādu tev veselīgāk un ir iespējams nedarīt.

      1. Pieņemot, ka dzīve vienmēr būs neparedzama un neskaidrību pilna, samazinās stresa iemesli. Tā kā smadzeņu uzdevums ir palīdzēt mums izdzīvot, tās visu laiku mēģina nodrošināt, ka esam gatavi nākamam solim, domājot – “kā būtu, ja būtu..kas notiks, ja nenotiks., ja nu neizdodas, jo..”. un tā uztur bažas un raizes, lai mēs būtu gatavi neparedzamajam. Taču tā ir ilūzija – mēs nekad nevarēsim visu paredzēt. Vēlme to panākt patērē daudz enerģijas un aptur izaugsmi, tāpēc jāmācās pieņemt nenoteiktību.   Arī panākumi nekad nav droši – tie vienmēr prasa kaut kāda līmeņa risku. Tu nevari prasīt no sevis sasniegumus, ja visu laiku baidīsies, ko citi par tevi domās vai kritizēs.

Mini uzdevums Nr 5: Izdari šodien ko citādi kā vakar – ej pa citu ceļu uz darbu, uzrunā svešinieku, pasaki kādam negaidīti komplimentu, uzsāc darbā ko pirms tam nekad neuzņemtos. Un ļauj sev just emocijas, kas nāk. Pēc tam pareflektē, kā bija iziet nedaudz no komforta zonas,  ko ieguvi, ko zaudēji. Tas trenē nebaidīties no nezināmā un psiholoģisko noturību.

      1. Atgādini sev: “Mani nenosaka manas domas, bet gan mani darbi”.Dzīvi var mainīt darot, ne domājot, ka vajadzētu darīt. Ja pielaižot kļūdu, pirmā doma ir “ak, es muļķis tāds!”, tad tā ir tikai doma, uz ko nav jāreaģē ar rīcību.

Mini uzdevums Nr 6: Situācijās, kad kaut kas neveicas, nesanāk un parādās sevi nosodošas domas, vienkārši pamanīt tās un nepieķerties, sakot sev: “tās ir tikai domas, tā nav patiesība/realitāte”. “Garlaicība, dusmas, skumjas vai bailes nav “tavas”, nav personīgas. Tās ir cilvēka prāta kondīcijas noteiktas. Tās nāk un iet. Nekas, kas nāk un iet, nav tavs”. /Ekharts Tolle/

      1. Lai pagrieztu savu dzīvi tajā virzienā, kur gribi, sastādi darbību plānu, sarakstu. Kas konkrēti ir tas, ko vajag mainīt? Izej cauri uzskatiem, pieņēmumiem un kāda loma katram no punktiem ir tavam iekšējam monologam – kamdēļ šis darāmais darbs vēl nav sākts? Darīšanas process prasīs laiku, jo 95 % dzīves vada zemapziņa un ieradumi, arī automātiskās domas tādas ir. Izstrādājot savu dzīves uzlabošanas plānu, jāpieļauj un jāakceptē, ka ik pa laikam uznāks šaubas, negribēšana un “varbūt man šo nemaz nevajag” stadija. Tad svarīgi atcerēties – kamdēļ šis ir svarīgs mērķis.

Mini uzdevums Nr 7: Saraksti 10 lietas, kas tevi šobrīd  dzīvē neapmierina. Katru novērtē no 1-10, cik ļoti (1-apmierina, 10- galīgi nemaz neapmierina). Izvēlies 3 svarīgākās un katrai uzraksti pirmo soli, ko tūliņ vari izdarīt.

 

Autors noslēgumā raksta: “Kad gulēsi nāves gultā, vienīgais, ko nožēlosi, ka NEMĒĢINĀJI! Lai uzlabotu savu iekšējo pasauli, jārīkojas ārējā. Un beidz sevi attaisnot, ka tu nevari!”

Lai izdodas!

Un, ja vēlies profesionālu atbalstu un zināšanas savas labbūtības ilgtermiņa rezultāta sasniegšanai, vēl var pievienoties Labbūtības un stresa pārvaldības rudens kursam. Vairāk informācijas šeit: https://metacoach.lv/event/labbutibas-un-stresa-parvaldibas-kurss/

 

Raksta autore: Evija van der Beek

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top