Kāpēc un kā mūsdienu vadītājam palīdz koučings: līderības ceļvedis

Kāpēc un kā mūsdienu vadītājam palīdz koučings: līderības ceļvedis

Mēs vairs nedzīvojam pasaulē, kurā viens vadītājs var patstāvīgi un veiksmīgi vadīt un attīstīt uzņēmumu ilgtermiņā. Šis ir attīstības, izaicinājumu un pārmaiņu laikmets, kurā labs vadītājs ir gatavs būt gan neaizsargāts, gan godīgs, gan nemitīgi augošs.

Mūsdienu vadītājs ir atbildīgs ne tikai par saviem rezultātiem – viņš/-a vada savu komandu uz panākumiem. Bet ko darīt brīžos, kad grūtāk saskatīt pozitīvu virzību? Kad spraigā darba ikdiena traucē paskatīties objektīvi uz to ceļu, kas nosprausts? Tieši šeit nāk talkā līderības jev vadītāju koučings (executive coaching).

 

Kas ir līderības koučings un kā tas var palīdzēt kļūt par izcilu līderi? Iedziļināsimies šajā tēmā.

Kas ir līderības koučings

Koučs (angļu val. coach) var tikt tulkots arī kā treneris, un, lūk – visiem profesionālajiem pasaules ranga sportistiem ir personīgie treneri, kas palīdz nemitīgi uzlabot viņu sniegumu. Kāpēc lai tā nekļūtu par normu arī vadītājiem biznesā?

Līderības koučings ir process, kas ietver sadarbību ar apmācītu profesionāli, lai noteiktu un risinātu jomas, kurās nepieciešams pilnveidot un tālāk attīstīt vadības stilu, līderības prasmes, veidot spēcīgākas komandas un sasniegt uzņēmējdarbības rezultātus. Koučs strādā ar vadītāju, lai kopā apzinātu stiprās un vājās puses un izstrādātu pielāgotu plānu, kā pilnveidot vadītāja sniegumu.

Aplūkosim, kā tas darbojas un kāpēc katram vadītājam būtu noderīgi apsvērt šo iespēju.

Kā notiek koučings

Koučings parasti ietver vairākas individuālas koučinga sesijas starp kouču un vadītāju. Viena no būtiskākajām koučinga priekšrocībām ir tā, ka tas ir pielāgots konkrētām indivīda vajadzībām. Atšķirībā no tradicionālajām apmācību programmām līderības koučings ir vērsts uz vadītāja unikālo personību un mērķiem, tādējādi sniedzot personalizētus norādījumus un atgriezenisko saiti, kas ir atbilstoša viņa/-as situācijai.

Šo sesiju laikā koučs izmanto dažādas metodes, lai palīdzētu vadītājam apzināt savas stiprās un vājās puses, attīstīt jaunas prasmes un pārvarēt šķēršļus, kas varētu kavēt viņa panākumus. Šīs metodes var ietvert gan testus un citus novērtējumu instrumentus, gan atgriezeniskās saites sniegšanu, gan dažādus rīkus mērķu uzstādīšanai, prasmju attīstīšanai, stratēģiskajai plānošanai utmldz.

Kāpēc un kā vadītājam palīdz koučings

Augstākā līmeņa vadītāji, rūpējoties par savām komandām un uzņēmumu, bieži vien, paši ir vientuļi savā ceļā, un viņiem noder laiku pa laikam paraudzīties uz situāciju no malas, būt uzklausītiem un apsvērt svaigas iespējas.

Koučings var sniegt daudz priekšrocību vadītājiem un viņu komandām. Šeit dažas no tām:

 

 • Pašapzinātība un personīgās izaugsmes veicināšana

Vadīšana ‘pieprasa’ paaugstinātu pašapzinātību (self-awareness). Labiem līderiem ir jāizprot sevi un to, kā viņi mijiedarbojas ar apkārtējo vidi – jo viss, ko viņi saka un dara profesionālajā statusā, ietekmē viņu uzņēmumus. Vadītāju koučings var palīdzēt līderiem izprast savas stiprās puses, attīstības potenciālu un personīgi augt. Koučam ir ārējs skatījums un objektivitāte. Koučs novēro, uzklausa un uzdod jautājumus, kurus klients pats nebūtu iedomājies sev uzdot. Vadītāju koučings ir lielisks instruments, kas palīdz palielināt mērķtiecību un pārliecību par sevi.

 • Līdera klātesamība un prasmes

Vadītāja klātesamība ir pārliecības, harizmas un uzticamības kombinācija. Līderiem ir jābūt spēcīgiem, lai iedvesmotu savu komandu un iemantotu tās cieņu. Vadītāju koučings var palīdzēt vadītājiem uzlabot viņu komunikācijas stilu, lēmumu pieņemšanas procesus un attīstīt emocionālo inteliģenci. Šīs prasmes ir ļoti svarīgas efektīvai vadīšanai un palīdz vadītājiem veidot ciešākas attiecības ar savu komandu.

 • Labāka komandas vadība

Uzlabojot savas vadības prasmes, tostarp, efektīvu saziņu, vadītāji var kļūt labāki savu komandu vadītāji. Koučinga procesā viņi var iemācīties, kā motivēt, iedvesmot un iesaistīt savu komandu, aktīvi uzklausīt darbinieku atsauksmes, efektīvi deleģēt uzdevumus un veidot pozitīvu komandas kultūru.

Bijušais General Electric izpilddirektors Džeks Velčs (Jack Welch) teicis: “Pirms esi kļuvis par vadītāju, panākumi ir saistīti ar sevis pilnveidošanu. Kad kļūsti par vadītāju, panākumi ir saistīti ar citu cilvēku izaugsmi.”

 • Lēmumu pieņemšanas prasmju uzlabošana

Vadītāji ir atbildīgi par svarīgu lēmumu pieņemšanu, kas ietekmē viņu komandu un organizāciju. Taču ne vienmēr ir viegli pieņemt pareizus lēmumus, jo īpaši, ja ir pretrunīgi viedokļi un ierobežota informācija. Vadītāju koučings var palīdzēt līderiem attīstīt lēmumu pieņemšanas prasmes, sniedzot viņiem rīkus un metodes, lai pieņemtu informētākus, savlaicīgākus un efektīvākus lēmumus. Labāki lēmumi nodrošina labākus uzņēmējdarbības rezultātus, piemēram, produktivitāti, lielākus ieņēmumus un rentabilitāti, augstāku klientu un darbinieku apmierinātību.

Žurnālā Journal of Positive Psychology publicētajā pētījumā tika konstatēts, ka vadītāju koučings ir saistīts ar labākām lēmumu pieņemšanas prasmēm vadītājiem. Koučings palīdzēja vadītājiem kļūt atvērtākiem, pārdomātākiem un radošākiem lēmumu pieņemšanā.

 • Biznesa atbildība (accountability) un rīcība

Šis ir ļoti svarīgs jautājums. Ja līderis neuzņemas atbildību par sevi, viņš nevar uzņemties atbildību par citiem. Turklāt virzība uz mērķu sasniegšanu prasa daudz laika, pūļu un pat investīcijas. Jo mērķtiecīgāk vadītājs iesaistās šajā procesā, jo efektīvāks tas kļūst. Vadības koučs palīdzēs līderiem attīstīt tādas prasmes un rīkus kā uzdevumu plānošana, organizēšana un biznesa rādītāju sasniegšana. Tā kā vadītāji nes atbildību par rezultātiem, viņi rāda piemēru pārējiem komandas locekļiem. Koučs var palīdzēt līderiem saglabāt dinamiku, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, sniegt atgriezenisko saiti par stratēģisko plānošanu un vadību.

Ir veikts ievērojams skaits pētījumu, kas apstiprina līderības koučinga priekšrocības vadītājiem. Saskaņā ar Starptautiskās Koučinga federācijas ICF pētījumu 86% uzņēmumu ir novērojuši atdevi no ieguldījumiem vadītāju koučingā, un vidējais ROI ir 7 reizes lielāks par sākotnējo ieguldījumu.

_______________________________________________________

Vai koučings būtu noderīgs jums – neliels tests

Veiciet šo pašnovērtējumu, lai noskaidrotu, vai vadītāju koučings varētu būt noderīgs jums kā vadītājam – novērtējiet sevi skalā no 1 līdz 10:

    1. Cik veiksmīgi, pēc jūsu ieskatiem, jums izdodas vadīt savu komandu?
    2. Cik efektīvi jūs parasti risināt konfliktus savā komandā?
    3. Cik ērti jums ir deleģēt uzdevumus saviem komandas locekļiem?
    4. Cik labi jūs kā vadītājs tiekat galā ar stresu un spiedienu?
    5. Cik prasmīgi jūs nododat savu redzējumu un mērķus komandas locekļiem?

Ja kopsumma ir zemāka par 35, vai ja jūtat, ka varētu gūt labumu no vadīšanas prasmju uzlabošanas, vadītāju koučings varētu būt labs instruments, kas palīdzēs jums kļūt par efektīvāku vadītāju.

_______________________________________________________

 

Vadītāju koučings var sniegt daudz priekšrocību līderiem, kuri vēlas uzlabot savas prasmes un sasniegt labākus uzņēmējdarbības rezultātus. Strādājot ar sertificētu kouču, vadītāji var apzināt savas stiprās un vājās puses, attīstīt jaunas prasmes un pārvarēt šķēršļus, kas var kavēt viņu panākumus. Ja neesat pārliecināts, vai jums ir nepieciešams koučs, sāciet ar maziem soļiem. Apsveriet iespēju sadarboties ar kouču 90 dienas. Tas ļaus jums saprast, vai šis process ir jums piemērots un vai kopā pavadītais laiks sniedz pievienoto vērtību jūsu darbam.

Sagatavoja: Gunta Cīrule

2.līmeņa ICF akreditēts biznesa kouča sertifikāts no The Center for Executive Coaching (CEC). Specializācija – līderu / vadītāju koučings, īpaši plaša patēriņa preču sektorā, banku / finanšu iestāžu un pārtikas / ražošanas uzņēmumu vadītājiem.

Vairāk informācijas: LinkedIn profilā

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top