Koučinga atšķirības no citām disciplīnām

Koučinga atšķirības no citām disciplīnām

Koučings aizņemas no daudzām jomām un virzieniem, lai izmantotu pilnu izaugsmes domāšanas spektru. Tomēr ir svarīgi apzināties galvenās atšķirības starp koučingu un citām disciplīnām, piemēram, terapiju, psiholoģiju, mentoringu, supervīziju un konsultēšanu, lai izvēlētos sev piemērotāku palīdzības veidu. Koučings nav panaceja un reizēm labāk izvēlēties citu pieeju vai tās apvienot labāka un ātrāka rezultāta sasniegšanai.

Terapija:

      • Darbības fokuss: Pārsvarā nodarbojas ar cilvēka pagātni, emocionālajiem ievainojumiem un psiholoģiskām traumām, ar mērķi meklēt dziedināšanu un emocionālo līdzsvaru. Tā var ietvert dažādas pieejas, piemēram, kognitīvi-uzvedības terapiju, psihodinamisko terapiju vai ģimenes terapiju.
      • Process: Terapeits izzina klienta dzīves vēsturi un aktuālās problēmas, pēc tam sniedz profesionālas vadlīnijas un ārstēšanās plānu. Process bieži ietver regulāras sesijas, kurās tiek strādāts pie problēmu izpratnes, emocionālās dziedināšanas un uzvedības maiņas.

Psiholoģija:

      • Darbības fokuss: Koncentrējas uz cilvēka garīgo veselību, emocionālo labsajūtu un uzvedības izpratni. Psihologs palīdz klientam identificēt un risināt emocionālas un psiholoģiskas problēmas, uzlabot attiecības un veicināt personīgo izaugsmi.
      • Process: Psihologs veic detalizētu klienta psiholoģiskā stāvokļa novērtējumu, izmantojot intervijas, testus un novērojumus. Pēc tam izstrādā individuālu ārstēšanas plānu, kas var ietvert terapijas sesijas, uzdevumus un stratēģijas problēmu risināšanai. Process ir orientēts uz klienta aktīvu līdzdalību un atbildību par savu garīgo veselību un labklājību.

Mentorings: 

      • Darbības fokuss: Orientēts uz pēctecības apmācību un profesionālo izaugsmi, palīdzot mentorējam attīstīt konkrētas prasmes un zināšanas, kuras piemīt mentoram. Mērķis ir veicināt mentorējamā profesionālo izaugsmi un karjeras attīstību.
      • Process: Mentors sniedz mentorējam iespēju novērot un mācīties no viņa uzvedības un kompetences, dalās ar padomiem un vadlīnijām. Process ir strukturēts un mērķtiecīgs, orientēts uz konkrētu prasmju un zināšanu apgūšanu un attīstīšanu.

Konsultācija: 

      • Darbības fokuss: Orientēta uz problēmu risināšanu, sniedzot ekspertīzi, stratēģijas, struktūras un metodikas. Konsultants palīdz klientam identificēt un atrisināt specifiskas problēmas vai izaicinājumus, kas rodas biznesa, finanšu vai citās jomās.
      • Process: Konsultants novērtē klienta situāciju, analizē problēmas un izstrādā ieteikumus to risināšanai. Process var ietvert diagnostiku, stratēģijas izstrādi un plānošanu, kā arī pēc vienošanās ieteikumu ieviešanu un to sekošanu.

Supervīzija:

      • Darbības fokuss: Koncentrējas uz profesionālās darbības uzlabošanu un attīstību. Tā var iekļaut refleksiju par profesionālajām darbībām, izaicinājumiem un attieksmēm, kā arī sniegt atbalstu profesionālajā izaugsmē.
      • Process: Process ietver diskusiju un refleksiju par konkrētām profesionālajām situācijām, darbībām un izaicinājumiem. Supervizors palīdz klientam analizēt situācijas, identificēt problēmas un risinājumus, kā arī attīstīt jaunas stratēģijas un pieejas. Mērķis ir uzlabot supervizējamā profesionālās prasmes un veicināt viņa profesionālo izaugsmi.

Koučings:

      • Darbības fokuss: Koncentrējas uz klienta tagadni un nākotni, palīdzot definēt un sasniegt personīgos vai profesionālos mērķus. Koučs palīdz klientam identificēt savus resursus un attīstīt jaunas prasmes, lai virzītos uz vēlamo nākotni.
      • Process: Koučs palīdz klientam identificēt izaicinājumus un definēt mērķus, kā arī izstrādāt rīcības plānus to sasniegšanai. Process ir orientēts uz klienta pašpārvaldi un atbildību, kur klientam ir aktīva loma savu mērķu sasniegšanā.

 

Izvērtē savas vēlmes un vajadzības un izvēlies sev piemērotāku pieeju!

Please follow and like us:
Scroll to Top
Scroll to Top