Kā cīnīties ar savām vājajām pusēm un pilnveidoties vieglāk, bez piepūles?

Kā cīnīties ar savām vājajām pusēm un pilnveidoties vieglāk, bez piepūles?

Kā cīnīties ar savām vājajām pusēm? Protams, ir ideāli, ja var darīt tikai to, kas sanāk, bet bieži vien darba vidē “jāpiespiežas” sevi pārvarētu un darīt arī lietas, kas mums nav ērtas. Piemēram, vadītājam vai īpašniekam var nepatikt publiski runāt, bet uzņēmuma kopsapulcē viņam tāpat tas jādara. Kāds var būt nepārliecināts par savām komunikācijas spējām, bet šim darbiniekam tāpat var nākties zvanīt vai tikties ar kādu klientu, sadarbības partneri. Kādas ir taktikas, lai saņemtos “izkāpt no komforta zonas” un lai šādu sev neērtu uzdevumu īstenošana būtu vieglāka?

Oh, patīk mums sevi uzlabot, tas gan! 🙂 Apkārt ir simtiem iespēju kā uzlabot savas prasmes, zināšanas, domāšanas paradigmas.. Tomēr var būt mēs varētu nedaudz piebremzēt un pirms ķerties pie lietas, uzdot sev 3 jautājumus, kas atvieglos mums pašiem procesu, lai “jāpiespiežās” ir mazāk un process ir vieglāks, priecīgāks un efektīvāks, ātrāks:

      1. Ko šīs manas “vājās puses” ietekmē? Reizēm mēs fokusējamies uz lietām, kas patiesībā nav svarīgas! Vai arī, var teikt “slīpējam” tā jau noslīpēto dimantu. Var taču sabojāt un izjaukt dabisko skaistumu un savu unikalitāti  Vai arī, novēršam nepilnības jomās, kuras, patiesībā, neiespaido apkārtējos vai mūsu sniegumu citu cilvēku acīs.
      2. Ko man dos šo vājo pušu uzlabošana – priekš kam man tas ir, ko dos, kādu iespaidu šie uzlabojumi atstās manā dzīvē vai sniegumā?
      3. Kādas ir visas potenciālās iespējas, kā es varu šīs izmaiņas ieviest vai uzlabojumus veikt?

Paskatīsimies katru jautājumu atsevišķi.

1.Vai vajag un ko tieši?

Mēs visi esam daļa no kāda kolektīva, kādas lielākas sistēmas, kas “patērē” mūsu spējas, prasmes un kuras vajadzībām “kalpo” mūsu stiprās puses vai kuras ietvaros mūsu vājās puses samazina mūsu sniegumu vai kopējo rezultātu.

Kā būtu, ja mēs veikti šo savu “stipro / vājo” pušu auditu no 3 pusēm? Veltiet katrai lomai un katram skatu punktam pietiekami daudz uzmanības un laika, lai pēc tam uzlabojumi un darbības ir tiešām efektīvas un tiešām tās, kuras ir nepieciešamas.

 

1.loma – Es pats.

Uzdodiet sev jautājumus, pierakstiet atbildes:

      • Kā man šķiet, kādas stiprās un vājās puses man ir?
      • Kāpēc man tā šķiet, kādi ir “mani pierādījumi” – kādi ir objektīvie fakti, kas par to liecina?
      • Kā “stiprās” puses, talanti pastiprina, uzlabo manu sniegumu? Vai es tos izmantoju pilnā apjomā?
      • Kādas “vājās” puses uzlabojot, manuprāt, būtu vislielākās un visātrākās izmaiņas?

Tagad ir vērts saprast skatu no malas. Protams, mēs varam “iedzīvojies mūs kolēģu ādā”, tomēr nekas nav labāks par pajautāšanu, jo zināt un iedomāties mēs nevarēsim nekad.

2.loma – Cits.

Kā var pajautāt atgriezenisko saiti tā, lai tā ir fokusēta un dod jums vislabākās idejas un rezultātu?

Piedāvāju šādu algoritmu (ja ir iespējams, pajautājiet vairākiem cilvēkiem, tādā veidā gūstot vairāk ideju un atziņu):

1. Iedodiet kontekstu, piemēram, “es vēlos augt un attīstīties kā vadītājs un vēlos pajautāt arī skatu no malas..” vai “es vēlos piestrādāt pie savām uzstāšanās prasmēm un meklēju idejas kā man to izdarīt ātrāk un efektīvāk”.

2. Izmantojiet “Start.Stop.Continue x 2”:

 (STOP): Kas, tavuprāt, man būtu jābeidz darīt, lai..?

 (CONTINUE 1): Kas, tavuprāt, man būtu jāturpina, bet mazāk..?

 (CONTINUE 2): Kas, tavuprāt, man būtu jāturpina, bet vairāk..?

 (START): Kas, tavuprāt, man būtu jāsāk darīt?

3. Svarīgi! Atgriezeniskās saites laikā KLUSĒJIET! Nekomentējiet, netaisnojieties, ļaujiet cilvēkam izteikt savas domas tādas kādas tās ir!

4. Dziļi klausāties un ar atvērto jautājumu palīdzību precizējiet teikto, cenšoties izprast ko tieši cilvēks iesaka un kā.

5. Ja nepieciešams, paņemiet pauzi (reizēm sadzirdēto ir grūti pieņemt uzreiz un ir jāsagremo) un padomājiet ko tieši no teiktā jūs “paņemsiet” un centīsieties uzlabot.

6. Ja ir iespēja, izrunājiet ar otru šo lietu vēl reiz, palūdzot arī idejas un ieteikumus kā tieši to var panākt.

3.loma – skats no malas, sistēma

Padomājiet, kādas lielās sistēmas ietvaros jūs darbojaties un kur tieši plānojiet uzlabojumus? Var būt tas ir uzņēmums, var būt kāda nodaļa, kolēģu kolektīvs, var būt pat ģimene vai draugu kopa?

Padomājiet, kas šai sistēmai ir vajadzīgs? Kādi jūsu talanti tai ir visvairāk noderīgi, kādas “vājās puses” traucē sasniegt vislabāko rezultātu?

Var būt Jums ir iespēja parunāt ar šajā sistēmā kādu augstāk stāvošo personu, lai noskaidrotu tās patiesās vajadzības un vēlmes?

Tad, kad šīs 3 pušu talantu / izaugsmes zonu audits ir pabeigts, jums priekšā ir patiesā aina, kur ir vērts ieguldīt savu laiku un pūles un kas tieši visātrāk uzlabos jūsu sniegumu vai dzīves kvalitāti.

2.Ko tieši man tas dos?

Nav noslēpums, ka visvairāk piepūles mums nākas pielikt tur, kur īsti nav motivācija vai arī skaidrības kāpēc man tas ir vajadzīgs, ko mans tas dos? Jā, tieši man – personīgi.

Pamēģiniet savas 1-3 uzlabošanu vērtas lietas, prasmes, ko konstatējāt 1.solī salikt jau kā mērķi ar sekojošās tehnikas palīdzību, precizējot ko tieši jums tas nozīmēs un palīdzot sev apzināties jūsu patiesos guvumus.

RIGHT mērķi:

❗️R – Reason / Iemesls, jēga  

      • Ko tev dos šis mērķis? Ko tas ienesīs tavā dzīvē? Priekš kam tev tas ir?

🤩 I – Inspiration / Iedvesma 

      • Vai šis mērķis dod tev enerģiju? Vai tas iedvesmo? Kā tu jutīsies, kad mērķis būs jau sasniegts?

🎯 G – Given / Iedots 

      • Vai tu vari ļoti konkrēti aprakstīt savu mērķi? Ko tieši tu vēlies sasniegt? Kā tu mērīsi sasniegumu? Kā tu zināsi, ka tas ir sasniegts?

😀 H – Healthy / Saprātīgs 

      • Ko tas mainīs vai ietekmēs tavā dzīvē? Vai šim mērķis var būt kādas negatīvas sekas tev, apkārtējiem vai pasaulei?

⌚️T – Time / Laiks 

      • Kad tieši tu vēlies sasniegt savu mērķi vai saņemt iecerēto? Datums, mēnesis, gads.

Ja tomēr pietrūkst un motivācija sākt darīt un veikt, iedzīvināt uzlabojumus nav pārāk liela, iekšējā pretestība ņem virsroku, tad var pamēģināt arī 5K jeb “5 Kāpēc” mini tehniku.

      • Kāpēc man tas ir svarīgi?
      • Šeit būs pirmā jūsu atbilde, kurai uzdodiet vēl vienu jautājumu un “padziļiniet” savu jēgu, izpratni.
      • Un kāpēc tas ir man svarīgi?
      • Otrā atbilde un tai vēl viens kāpēc.
      • Kāpēc? Ko ko tas man dod?
      • Trešā atbilde un tai vēl viens kāpēc.
      • Kāpēc? Un tas kāpēc svarīgi?
      • Ceturtā atbilde un tai vēl viens kāpēc.
      • Un ja būs šis, kāpēc tas man ir svarīgi un ko man tas dod?
      • Piektā atbilde un, visdrīzāk, jūsu īstais motivātors veikt izmaiņas uz saniegt savu mērķi.

Ja nepieciešams, turpiniet, līdz nonāksiet pašā dziļumā – līdz savām dzīves mērķiem un vērtībām – tām lietām, kas palīdzēs jums nepadoties grūtākā brīdī un virzīties uz priekšu ar mazāku piepūli, jo ieguvums un liels un vērtīgs.

3.Kādas iespējas ir to realizēt?

Tagad, kad ir patiesā izpratne par to, kas tieši man būtu uzlabojams un kāpēc man tas ir svarīgi, var ķerties pie visu iespēju izskatīšanas, kā to izdarīt.

Viena no izpratītākām kļūdām, ar ko man nākas sastapties, cilvēki nevelta pietiekami daudz uzmanības tieši šim “kā” solim un ķeras klāt pirmajam zināmajam vai acīmredzamajam, kas ne vienmēr ir vieglākais vai ātrākais un tiešām ir jāpieliek daudz piepūdes vai “jācīnās” ar sevi.

Sastādi pēc iespējas plašāku un konkrētāku, specifiskāku savu “vājās puses” uzlabošanas saniegšanas mērķi, atbildot uz jautājumiem (tiešām, jo plāšāks, jo labāk), šobrīd nedomā par to vai tas ir iespējams, pieejams, reāls utt – parastā prāta vētra iespēju un ideju apzināšanai.

      • Ko tu varētu darīt?
      • Kādas tev vēl ir idejas?
      • Un vēl?
      • Alternatīvas tavām idejām?
      • Kas vēl?
      • Kādu pieredzi tu vari paņemt no pagātnes?
      • Kā citi cilvēki to dara?
      • Kas tev var palīdzēt?
      • Kur tu vari iegūt informāciju?
      • Kas var palīdzēt?
      • Jā tev nebūtu laika vai naudas vai kādu citu ierobežojumu, kā ti varētu to izdarīt, sasniegt?

Ceru, ka dotajā brīdī tev jau ir skaidrs mērķis, pietiekami daudz motivācijas to sasniegt un kādas 20-30 idejas kā to realizēt.

Atliek tīrais nieks – izvēlēties ko tieši es darīšu, kad un cik daudz. No pieredzes varu pačukstēt, ka lieliskus savu prasmju uzlabošanu var panākt arī veltot tam 5 minūtes laika dienā. 5 minūtes – to var atrast jebkurš 🙂

Ja ir nepieciešams, padomā, var būt kāds tevi var atbalstīt vai palīdzēt, var būt to var darīt ar kādu “pārī”, tādā veidā nodrošinot sev papildus disciplīnu un apņemšanos? Var būt vari sev apsolīt kādu lielāku “balvu”, kad mērķis tiks sasniegts?

Lai Jums veicas sevi pilnveidojot! Dariet to ar prieku un cieņu, mīlestību pret sevi!

Rakstu sagatavoja: Laila Snidzāne, personīgās izaugsmes trenere individuāli un komandās, mācību centra “MetaCoach” (www.metacoach.lv) vadītāja.

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top