Kad risinājums ir deguna galā

Fokālā metode: Kad risinājums ir deguna galā jeb acīmredzamais!

 

Pirms lasi tālāk šo rakstu, pieraksti uz lapas trīs vārdus, kas nāk pirmie prātā par bildi – īpašības/ darbības/ lietvārdi vārdi. Vārdiem būs nozīme. Kāda? To uzzināsi raksta beigās.

TRĪS ASOCIĀCIJAS PAR BILDI IR – VARAM TURPINĀT!

 

Fokālā metode tika radīta 1957.gadā ASV, autors Š.Vaitings, kurš to izdomāja, lai samazinātu domāšanas inerci vienā virzienā, radītu jaunus produktus, pakalpojumus, pilnveidotu esošos procesus par atkritumu izmantošanu, darba procesiem.

 

Metodes apraksts:

1. Ir problēma, kura jārisina. Izvēlāmies lietvārdu, kas apzīmē problēmu.

2. Izvēlamies nejaušus – attaisām vārdnīcu un izvēlamies. Var izmantot maisu ar mantām, kuras iepriekš saliktas un kādu priekšmetu izvilkt no maisa. Vai pajautāt kādu vārdu garāmgājējam, vai ieslēgt video un pirmo lietvārdu. Svarīgi – nejauši izvēlēts lietvārds, kas nav saistīts ar mērķi. (jums visiem šodien ir jau bilde!)

3. Savienojam vārdus ar mūsu problēmjautājumu.

4. Atrastos īpašības vārdus tagad sasaistām ar mērķi un meklējam asociācijas, kopīgo, piemēroto, jebko, kas varētu tikt izmantots.

5. Novērtējam iegūtos variantus, kas iegūti un tad pieņemam lēmumu, ko var tālāk izmantot.

 

Piemēram, viena no koučinga studentu grupām izvēlējās problēmu – veselīgs dzīvesveids, kā priekšmetu viņi dabūja “cauru zeķi”, kuru vajadzēja savienot. Rezultātā grupai radās ideja, ka laiks pazūd pa caurumu zeķē un tāpēc jāpievērš uzmanība, kur ir zudumi.

Vai cits piemērs, laika plānošana. Pilnīgi nesaistīti vārdi – tulpes, pavasaris, drošs, jaudīgs, mazvērtīgs, dārgs, kaķa barība, pārliecība, prasīgs. Liekam kopā: tulpju laika plānošana, droša laika plānošana, jaudīga laika plānošana, mazvērtīga laika plānošana, dārga laika plānošana, kaķa barības laika plānošana, pārliecinoša laika plānošana, prasīga laika plānošana. No iegūtajiem variantiem sameklējam to, kas mūsos atsaucas un rada kādas konkrētas asociācijas, kas ved uz mūsu personīgo risinājumu.

Manā personīgajā gadījumā – jaudīga laika plānošana ir – plāns telpā, ar lielajiem termiņiem, neiedziļinoties sīkumos un kaķa barības laika plānošana. Tā, kā man mājās ir kaķis un tur vajag pastāvību, automatizāciju un vienkāršību, lai neapgrūtina, tad gribu tādu arī laika plānošanu – automatizēt maksimāli. 😊

Nu, ko tagad pie jūsu trim vārdiem! Kāda ir Tava problēma? Izlasi asociācijas, veido vārdu savienojumus un dabū savu ideālo rezultātu!
Noteikti padalies, kas sanāca – kādi vārdu savienojumi, lai varam iedvesmoties viens no otra un mācīties kopā.

 

Rakstu sagatavoja:

Joanna Kristīne Golubeva – Integrālais transformācijas koučs, transformācijas spēļu vadītāja, koučinga un vadītprasmju trenere. Joanna.golubeva@gmail.com, t.+37129480081

Vairāk informācija par mums https://metacoach.lv/ 

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top