Emocionālā inteliģence arvien biežāk tiek minēta kā viena no pieprasītākām prasmēm, kas ietekmē gan mūsu personīgo sniegumu, panākumus, stresa noturību un labklājību, gan palīdz komunikācijā ar citiem cilvēkiem, sniedzot mums papildus zināšanas par pārliecināšanas un ietekmēšanas iespējām, spējām sadarboties un pielāgoties, kā arī būt elastīgiem mūsdienīgos mainīgajos apstākļos.
Koučings ir spēcīgs instruments, kas palīdz izprast sevi, pārvarēt iekšējos šķēršļus un attīstīt svarīgas dzīves prasmes. Viena no būtiskākajām prasmēm, ko var attīstīt koučinga procesā, ir emociju vadība. Izprotot un pārveidojot savu emocionālo reakciju mehānismus, iespējams uzlabot attiecības, samazināt stresu un veicināt personīgo izaugsmi.
Šajā rakstā apskatām vienu no daudzām emociju regulēšanas metodēm: ABC metodi.
ABC metode emociju regulēšanā
ABC metodes pamatlicējs ir Alberts Elis (Albert Ellis), ievērojams amerikāņu psihologs un Racionāli Emocionālās Uzvedības Terapijas (REBT) radītājs. Viņš šo modeli izstrādāja 20. gadsimta 50. gados, lai palīdzētu cilvēkiem labāk izprast, kā domas ietekmē emocijas un uzvedību. Elis uzskatīja, ka mūsu emocionālās reakcijas nosaka nevis notikumi paši par sevi, bet gan mūsu pārliecības un domāšanas veids par šiem notikumiem.
ABC metode, kas izstrādāta kognitīvās uzvedības terapijas (KUT) ietvaros, piedāvā vienkāršu un vienlaikus efektīvu pieeju emociju izpratnei un vadībai. Tā palīdz identificēt un pārskatīt negatīvās pārliecības, kas ietekmē mūsu reakcijas uz dažādām situācijām. Koučinga procesā šī metode kļūst par praktisku instrumentu, lai veidotu veselīgākas domāšanas un uzvedības stratēģijas.
Kas ir ABC modelis?
ABC modelis sastāv no trim posmiem, kas nosaka mūsu uzvedību:
- A (Activating event): Aktivizējošs notikums –situācija.
- B (Beliefs): Pārliecības – mūsu iekšējs vai ārējs skaidrojums par notikušo.
- C (Consequences): Sekas – jūtas un uzvedība, reaģējot uz notikumu, ko ietekmē mūsu pārliecības.
Aktivizējošs notikums (A) ir jebkurš negatīvs notikums vai situācija, piemēram, sastrēgums, kas izraisa neapmierinātību.
Pārliecības (B) ir interpretācija par notikumu, piemēram, “Sastrēgums sabojā visu manu dienu.”
Sekas (C) ir emocionālā un uzvedības reakcija uz notikumu, piemēram, dusmas vai trauksme.
Kā ABC modelis palīdz?
- Tas parāda, ka mūsu emocionālās reakcijas nosaka nevis notikumi paši par sevi, bet gan mūsu pārliecības par tiem, tas kā tiek interpretēti ārēji notikumi.
- Pārskatot un mainot negatīvas pārliecības, mēs varam uzlabot savas emocionālās reakcijas un uzvedību.
ABC metode ir vienkāršs un ļoti efektīvs veids, kā labāk izprast savas emocijas, pārliecības un uzvedību, pārveidojot negatīvas reakcijas par veselīgākām. Praktizējot šo pieeju ikdienā, ir iespējams veiksmīgāk tikt galā ar stresu, veidot pozitīvākas pārliecības un pieņemt labākus lēmumus.
Lai padarītu metodes apgūšanu un pielietošanu vēl ērtāku, mēs esam sagatavojuši praktisku darba lapu. Spied uz saites un lejupielādē darba lapu, lai sāktu attīstīt savu emocionālo inteliģenci jau šodien! 😊
ABC metodes darba lapa: https://ej.uz/ABC-metode
Pievienojies MetaCoach sociālos tīklos:
Instagram: / metacoach_center
Facebook: / metacoach.center
LinkedIn: / metacoach
YouTube: / @metacoachcenter