Koučings ir kļuvis par populāru personīgās un profesionālās izaugsmes metodi, taču joprojām pastāv daudz mītu un nepareizu priekšstatu par to. Vieni to uzskata par efektīvu rīku mērķu sasniegšanai, citiem tā šķiet kā vienkārši motivējoša pļāpāšana. Tāpēc šodien apskatīsim piecus izplatītākos viedokļus par koučingu un salīdzināsim tos ar realitāti.
1.”Koučings ir tikai motivējoša pļāpāšana.”
Nepareizs uzskats: Daudzi domā, ka koučinga sesijas sastāv tikai no iedvesmojošām sarunām un frāzēm, kas īsti neko nemaina.
Patiesība: Koučings ir strukturēts un profesionāls process, kas balstās uz konkrētām metodēm un pieejām. Tas palīdz cilvēkam attīstīt domāšanu, uzvedību un rīcību, nevis tikai uz mirkli uzlabot garastāvokli. Labs koučs strādā ar jautājumiem, refleksiju un dažādām tehnikām, kas palīdz klientam atrast jaunas perspektīvas un risinājumus.
2.”Koučs dod padomus, kā dzīvot.”
Nepareizs uzskats: Kouči nereti tiek uztverti kā dzīves padomdevēji, kas pasaka priekšā, kā rīkoties un pieņemt pareizos lēmumus.
Patiesība: Koučs nedod gatavas atbildes – koučs palīdz klientam izprast savas situācijas būtību, izvērtēt iespējas un atrast risinājumus, kas vislabāk atbilst viņa individuālajai dzīvei un vērtībām. Koučinga process ir vērsts uz klienta paša resursu aktivizēšanu, nevis atkarības radīšanu no ārējiem padomiem.
3.”Koučings var aizvietot psihoterapiju.”
Nepareizs uzskats: Daži uzskata, ka koučings var aizstāt psihoterapiju un palīdzēt atrisināt jebkuras emocionālās problēmas.
Patiesība: Koučings un psihoterapija ir divi dažādi atbalsta veidi ar atšķirīgu pieeju.
- Koučings ir vērsts uz nākotni, attīstību un mērķu sasniegšanu. Tas palīdz cilvēkam apzināties savas iespējas un rīkoties, lai virzītos uz vēlamo rezultātu.
- Psihoterapija bieži fokusējas uz pagātnes traumām, dziļākām emocionālām problēmām un iekšējām blokādēm, kas var ietekmēt cilvēka pašsajūtu un rīcību.
Ja cilvēks saskaras ar smagām emocionālām grūtībām vai psiholoģiskām traumām, tad psihoterapeita atbalsts ir daudz piemērotāks.
4.”Koučings ir tikai biznesa līderiem un vadītājiem.”
Nepareizs uzskats: Ir maldīgs priekšstats, ka koučingu izmanto tikai uzņēmumu vadītāji un līderi, lai uzlabotu savas komandas rezultātus.
Patiesība: Koučings ir pieejams jebkuram cilvēkam, kurš vēlas attīstīties un sasniegt savus mērķus. Tas palīdz ne tikai profesionālajā dzīvē, bet arī attiecībās, pašapziņas celšanā un personīgajā izaugsmē. Koučinga tehnikas var izmantot gan studenti, gan vecāki, gan jebkurš, kurš vēlas labāk izprast sevi un savas iespējas.
5.”Koučings ir dārgs un bezjēdzīgs.”
Nepareizs uzskats: Daži uzskata, ka koučings ir vienkārši vēl viens mārketinga triks, kas maksā daudz, bet nedod reālu pievienoto vērtību.
Patiesība: Koučings var būt liels ieguldījums ilgtermiņa attīstībā.
- Cilvēki, kuri aktīvi iesaistās koučinga procesā, bieži iegūst lielāku skaidrību par saviem mērķiem, efektīvāk pieņem lēmumus un labāk pārvalda savus resursus.
- Daudzi veiksmīgi profesionāļi un uzņēmēji izmanto koučingu, lai uzlabotu savu sniegumu un personīgo efektivitāti.
Vai tas ir dārgi? Tas atkarīgs no tā, kādu vērtību cilvēks no tā iegūst. Ja koučinga rezultātā tiek pieņemti stratēģiski un efektīvi lēmumi, kas maina dzīvi un karjeru, tad ieguldījums atmaksājas.
Koučings ir daudzpusīga metode, kas var palīdzēt dažādās dzīves jomās, taču ir svarīgi to izprast pareizi. Tas nav brīnumlīdzeklis, kas momentā atrisinās visas problēmas, bet tas ir efektīvs instruments domāšanas, rīcības un rezultātu uzlabošanai.
Ja vēlies uzzināt vairāk par koučingu vai saprast, vai tas var palīdzēt arī Tev, droši sazinies ar mums!
Pievienojies MetaCoach sociālos tīklos:
Instagram: / metacoach_center
Facebook: / metacoach.center
LinkedIn: / metacoach
YouTube: / @metacoachcenter