Radošā domāšana

Pieprasītākās prasmes – TOP 2 – Radošā domāšana

Kādu laiku atpakaļ bija ieskats pieprasītāko prasmju 2023-2027 TOP10 (lasi šeit) un šodien dažos vārdos par prasmi Nr.2 – radošo domāšanu: kas tas ir, kas var traucēt attīstīt un kā šo prasmi pilnveidot sevī.

Kas tas ir? 

Radošā domāšana ir procesu un prasmju kopums, kas ļauj cilvēkiem radīt jaunas idejas, risināt problēmas un izmantot savu iztēli, lai veidotu inovatīvus risinājumus. Tā ietver spēju domāt netradicionāli, pieņemt riskus, strādāt ar neapzinātiem vai jauniem, nestandarta materiāliem un informāciju un atrast sakarības starp atšķirīgiem jēdzieniem un puzles gabaliem. Radošā domāšana var izpausties dažādās formās, tostarp mākslā, literatūrā, dizainā, inženierijā, uzņēmējdarbībā un ikdienas dzīvē.

Būtiskas radošās domāšanas īpašības ietver:

 • Izteiksmi: Spēja izpaust savas domas un idejas.
 • Izpēti: Vēlme izpētīt jaunus jēdzienus un idejas.
 • Radošo risku: Gatavība eksperimentēt un pieņemt riskus jaunu ideju izmēģināšanā.
 • Iztēles izmantošana: Izmantot iztēli un neierasto domāšanu, lai atrisinātu problēmas.
 • Nestandarta pieeja: Mērķtiecīga pieeja problēmai, izmantojot nestandarta un neierastus risinājumus.

Radošā domāšana ir iemaņa, kas var tikt attīstīta un uzlabota, un tā ir noderīga gan profesionālajā, gan personiskajā dzīvē, lai radītu jauninājumus, izpētītu jaunas iespējas un piedalītos radošos projektos.

 

Kas var traucēt pielietot vai pilnveidot?

Ir daži faktori un šķēršļi, kas var traucēt attīstīt radošo domāšanu. Šie faktori var būt personiski, vides vai sociāli.

Daži no tiem ietver:

 • Baidīšanās no neveiksmes: Bieži vien cilvēki baidās piedzīvot neveiksmi vai negatīvu novērtējumu par savām idejām, tāpēc tie neņem riskus un neizmanto savu iztēli.
 • Ierobežojošas pārliecības: Negatīvas pārliecības par savu radošo spēju var ierobežot radošo domāšanu. Cilvēki, kuri uzskata, ka viņiem nav pietiekami daudz radošuma, var izvairīties no jaunu ideju izvirzīšanas.
 • Nedaudzveidīga vide: Ja apkārtējā vide ir monotona vai neveicina radošo domāšanu, tas var samazināt motivāciju un iespējas attīstīt radošumu.
 • Laika trūkums: Aizņemts dzīvesveids var ierobežot laiku, kas nepieciešams radošai domāšanai un eksperimentēšanai ar jaunām idejām.
 • Kritika un nosodījums: Pastāvīga kritika vai nosodījums no apkārtējiem var nomākt radošo domāšanu un padarīt cilvēku neuzticīgu pret savām idejām.
 • Pārāk liela konformitāte: Apņēmība ievērot noteiktus noteikumus un ierobežojumus var izslēgt radošo domāšanu, jo cilvēki var pārāk stipri sekot iepriekš noteiktajam ceļam.
 • Stress un spriedze: Stresa stāvokļi var samazināt kognitīvo elastību un radošo domāšanu.

Lai attīstītu radošo domāšanu, ir svarīgi apzināties šos šķēršļus un mēģināt tos pārvarēt. Tas var ietvert pozitīvu attieksmi, motivāciju, radošo vidi un izglītības iespējas, kas veicina radošo domāšanu. Tāpat ir svarīgi pieņemt riskus, eksperimentēt un paļauties uz savu iztēli, lai attīstītu radošās prasmes.

 

Kā pilnveidot?

Radošo domāšanu var attīstīt, izmantojot dažādus paņēmienus un veicinot apstākļus, kas veicina radošumu.

Šeit ir dažas idejas, kas var palīdzēt:

 • Izpēte un izglītība: Mācieties jaunas lietas un izpētiet dažādas jomas, kuras varētu ietekmēt jūsu radošo domāšanu. Izmantojiet izglītības iespējas, lasiet grāmatas, apmeklējiet kursus un apgūstiet jaunas prasmes.
 • Veidojiet radošo vidi: Izveidojiet apkārtējo vidi, kas veicina radošumu. Tā var ietvert darba telpu, kas ir estētiski patīkama un stimulējoša, vai personisko darba laiku, kas ir veltīts radošiem procesiem.
 • Eksperimentējiet un izpildiet uzdevumus: Izveidojiet uzdevumus un projektus, kas prasa radošu domāšanu, un regulāri piedalieties radošos eksperimentos.
 • Prakse: Radošās domāšanas prasmes attīstās ar praksi. Pusstundas radošās domāšanas vingrinājumi vai radošie projekti var palīdzēt uzlabot radošas prasmes.
 • Izmantojiet radošos instrumentus: Izmantojiet radošos instrumentus, piemēram, uzskates kartes, plakātus, mūziku vai citas vizuālās vai skaņu stimuli, lai stimulētu savu iztēli.
 • Sadarbojieties ar citiem: Dažkārt radoša domāšana iegūst spēku, sadarbojoties ar citiem cilvēkiem. Diskusijas un sadarbība var radīt jaunas idejas un skatījumus.
 • Ieviesiet radošumu ikdienā: Pieņemiet radošu dzīvesveidu, kurā regulāri ļaujat sev brīvību domāt un izpaust radošus spēkus. Ieviesiet radošo domāšanu ikdienas rutīnā.
 • Radošā pauze: Dažreiz, ja esat iekritis problēmā vai uzdevumā, ir labi ņemt pauzi un nodarboties ar citu aktivitāti, kas jums patīk, lai pavērtu jaunas perspektīvas un idejas.
 • Piesakieties radošajiem pasākumiem: Piedalieties radošajos pasākumos, konkursos vai semināros, kas var paplašināt jūsu radošās robežas un dot jaunas idejas.
 • Nejauciet radošumu ar perfekcionismu: Dažkārt vissvarīgākais ir sākt un nepārtraukti darboties. Perfekcionisms var ierobežot radošumu, jo tas liek jums baidīties no kļūdām vai neveiksmes.

Svarīgi ir saprast, ka radošā domāšana ir prasme, kas attīstās ar laiku un praksi. Turpiniet mācīties un eksperimentēt, un jūs varēsit uzlabot savu radošo domāšanu.

Lai jums izdodas! 

 

Pievienojieties mums no 6.novembra 5 nodarbību ciklā “Praktiskais radošums”, kad apgūsim un izmēģināsim daudz jaunu paņēmienu un instrumentu kā radošumu pilnveidot un ienest savā ikdienā un darbā. Informācija un pieteikšanās: https://metacoach.lv/event/praktiskais-radosums/

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top