Vai esi kādreiz domājis: “Šis projekts noteikti noies greizi”… un – bums! – tā arī notiek? Vai arī esi bijis pārliecināts: “Šis cilvēks noteikti izcelsies!” – un viņš izceļas. Tad iespējams, esi uzkāpis uz pašizpildošās pravietojuma grābekļa… vai, gluži otrādi, izmantojis to kā superinstrumentu!
Kas tas par efektu?
Pašizpildošā pravietojuma efekts (angliski self-fulfilling prophecy) ir situācija, kur sākotnējais pieņēmums vai gaidas – pat ja tās nav pamatotas – ietekmē uzvedību tā, ka šis pieņēmums beigās kļūst par realitāti.
Terminu ieviesa sociologs Roberts Mertons (Robert K. Merton) 1948. gadā. Viņš paskaidroja, ka viltus pieņēmums par realitāti var izraisīt jaunu uzvedību, kas galu galā padara šo pieņēmumu par patiesību jeb, ja cilvēki uzvedas tā, it kā kāda prognoze būtu patiesa, viņi var panākt, ka tā kļūst patiesa.
Vienkāršāk sakot – ja Tu domā, ka kādam neies, Tu, iespējams, sāksi neapzināti viņu ignorēt, dot mazāk iespēju, mazāk atbalsta, un – ak vai! – viņam tiešām neiet Un Tu tik vari sev teikt: “Es taču zināju!”
Kā tas izpaužas vadītāju darbā?
Vadītāja domas un gaidas ir kā neredzama režisora roka – tās formē vidi, noskaņojumu, motivāciju un attiecības komandā. Un… šeit sākas maģija! Šī “režija” iedarbojas uz visiem – gan pozitīvi, gan negatīvi.
- Pozitīvās gaidas → pozitīva attieksme → vairāk iespēju → lielāka motivācija → labāks rezultāts.
- Negatīvās gaidas → piesardzība vai skepses → mazāka iesaiste → zema motivācija → sliktāks rezultāts.
Piemēri no ikdienas:
- Tu domā, ka kāds darbinieks ir “grūti motivējams”, tāpēc neiesaisti viņu nozīmīgos projektos. Viņš kļūst apātisks un neiesaistās. Pārsteigums? Nebūt ne.
- Tu tici, ka jauns kolēģis ir “talants”, tāpēc uztici viņam sarežģītākus uzdevumus. Viņš cenšas, attīstās un kļūst par komandas zvaigzni. Tava ticība viņā bija degviela.
Kā notiek šis “maģiskais” efekts soli pa solim?
- Tas sākas ar domu vai pārliecību.
Tu pats (vai kāds cits) notic kaut kam – piemēram, ka kolēģis nav pietiekami atbildīgs. Šī doma var rasties no kādas iepriekšējas pieredzes, kāda komentāra vai vienkārši… nojautas. - Tava rīcība mainās.
Tā kā Tu domā, ka viņš nav atbildīgs, Tu neuztici viņam svarīgus uzdevumus, esi vēsāks vai pārbaudi viņu biežāk nekā citus. - Vide mainās.
Kolēģis jūt, ka viņam neuzticas. Viņš kļūst pasīvāks, neiesaistās tik aktīvi, un varbūt pat sāk šaubīties par sevi. - Un – bums! – piepildās.
Galu galā viņš tiešām sāk kļūdīties vai nepiedalās, kā Tu to “paredzēji”. Tavs pieņēmums šķiet apstiprināts. - Cikls turpinās.
Tu saki sev: “Es taču zināju!”, un nākamreiz uzticēsies viņam vēl mazāk. Bet… vai tas bija viņš, kas izgāzās? Vai tomēr Tava gaidas, kas viņu nobremzēja?
Kā to izmantot savā labā, nevis uzrauties?
- Esi savas domāšanas inspektors. Vai Tu redzi cilvēkus tādus, kādi viņi ir? Vai arī kā Tu domā, ka viņi ir? Pajautā sev: “Vai es jau esmu viņiem uzrakstījis scenāriju?”
- Apzināti radi pozitīvas gaidas. Pat ja ir grūtības, uzdod sev jautājumu: “Ko es šajā cilvēkā gribu redzēt?” Un rīkojies tā, it kā tas jau būtu noticis.
- Dod iespējas un atbildību. Tava ticība var iedvesmot citus uzdrīkstēties, augt un pārsteigt arī pašus sevi.
- Atceries – arī klusēšana ir signāls. Ja Tu klusē vai izvairies no komunikācijas, tas arī ir “pravietojums”, ko darbinieki uztvers kā vērtējumu. Runā, neklusē, jo neiedot iespēju = arī signāls. Dod skaidru atgriezenisko saiti.
Vadītājam ir pārsteidzošs spēks – ticēt cilvēkiem līdz brīdim, kad viņi notic sev paši. Un otrādi.
Tāpēc – nākamreiz, kad gribēsies padomāt “viņš to nevarēs”, pamēģini uz brīdi noticēt pretējam. Kas zina – varbūt tieši Tu būsi tas, kurš atmodina slēpto potenciālu.
Un atceries: vadītāja ticība nav tikai iekšēja sajūta – tā ir rīks. Ja ticēsi, ka komandai izdosies – viņi Tev to pierādīs. Ja baidīsies, ka izgāzīsies – arī tam atradīsies pierādījumi.
Tici vairāk. Gaidi vairāk. Un redzēsi vairāk.
Avoti:
- Merton, R. K. (1948). The self-fulfilling prophecy. The Antioch Review.
- Rosenthal, R., & Jacobson, L. (1968). Pygmalion in the Classroom.
- https://www.simplypsychology.org/self-fulfilling-prophecy.html
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/self-fulfilling-prophecy#stages