Par stresu, izdegšanu un labbūtību...

Par stresu, izdegšanu un labbūtību…

 

Stress, izdegšana, vēlme dzīvot labāk, savādāk – piepildītu un laimīgu dzīvi! Šie jautājumi virmo gaisā jau vairākus gadus un ar katru dienu  vairāk un vairāk cilvēku apdomā to, kas tieši ir darāms, lai kļūtu apmierinātāks ar to, kas notiek apkārt. Nolēmām izjautāt nedaudz Eviju – mūsu ekspertu šajos jautājumos.

1. Evija, kā tu nonāci savā profesionālajā darbībā līdz tādiem virzieniem kā “supervīzija, stress, izdegšana, labbūtība”? 

Supervīzija ir mana profesionālā nodarbošanās, atbilstoši iegūtajam maģistra grādam vadībzinātnē, studējot vadības psiholoģiju un supervīziju. Toreiz, rakstot savu maģistra darbu, izvēlējos stresa un izdegšanas tēmu, jo tā likās interesanta un noderīga citiem cilvēkiem arī. Rakstīšanas procesā pamanīju, ka daudzas lietas man pašai personīgi bija atpazīstamas – ilgstoši uzkrāta stresa pazīmes, piemēram, kurām iepriekš nepievērsu uzmanību, strādājot ilgus gadus ļoti dinamiskā biznesa vidē. Tā caur personīgo pieredzi un akadēmiskām zināšanām nonācu līdz semināru/vebināru saturam, kura uzdevums ir palīdzēt citiem laicīgi pamanīt ilgstoša stresa pazīmes, zināt, ko darīt un varbūt arī ieteikt citiem. 

Es saskaitīju, ka nu jau esmu apmēram 4000 cilvēkiem klātienē vai attālināti stāstījuši par šīm tēmām! Un nākamgad turpināšu to darīt – jau janvārī sāksies padziļinātais stresa pārvaldības un labbūtības koučinga kurss, ko varēs apgūt ikviens, kam šī tēma svarīga.     

2. No tavas pieredzes – cik daudz cilvēkiem ir nepieciešama palīdzība vai papildus zināšanas šajos jautājumos?

Pēc savas pieredzes, visu decembri vadot vebinārus uzņēmumiem un organizācijām par labbūtību, varu teikt, ka apmēram puse dalībnieku atbildēja, ka stresa līmenis ir 6-9 skalā 1-10 (kur 1 ir min., un 10 max.). Galvenais laicīgi pamanīt, kad jau stress sāk ietekmēt veselību. Tāpēc katrs vebinārs sniedza ieskatu, kam pievērst uzmanību, lai stress nepārietu izdegšanā, ko darīt, kādas metodes izmēģināt, lai varētu par sevi laicīgi parūpēties. 

Viens ir skaidrs – labbūtības jautājums kļuvis aktuāls ne tikai mums katram personīgā, bet arī uzņēmumu līmenī, domājot par saviem darbiniekiem šajā laikā.  Visvairāk jāuzmanās tiem darbiniekiem, kas izjūt negatīvas izmaiņas savā mentālajā un fiziskajā veselībā, pielāgojoties jaunajiem darba apstākļiem un dzīves ritmam. Un vēl jāņem vērā, ka arvien vairāk var pieaugt vientulības sajūta darbiniekiem, īpaši tiem, kas dzīvo vieni un strādā no mājām.

3. Ko tu ieteiktu cilvēkiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ nevēlas meklēt speciālista palīdzību?

No milzīgā informācijas klāsta, kas šobrīd sociālajos tīklos un online izglītības jomā pieejams, katram meklēt sev atbilstošāko informāciju un izmēģināt pieejas un metodes, kas uzrunāja. Lai šis process būtu efektīvāks un jēgpilnāks – pirmkārt, saprast, kas ir nepieciešamības pamatā (piemēram, uzlabot fizisko vai mentālo veselību, trenēt stresa noturību, uzzināt vairāk par emocionālo inteliģenci utt), tad sastādīt plānu, ko un kādā laikā vēlies apgūt un turēties pie šī plāna, pretējā gadījumā var zust fokuss un iestāties informācijas pārpilnības un piekusuma (“viss, vairs neko negribas”) stadija.

4. Ko tu gribi teikt vai novēlēt mūsu lasītājiem 2021. gadam?

Ņemot vērā, ka nākamais gads, izskatās, būs tikpat izaicinošs, tas prasīs spēju turpināt dzīvot un strādāt mainīgos un neparedzamos apstākļos.Vebināros gandrīz visi dalībnieki min neziņu un neskaidrību kā vienu no galveniem stresoriem šobrīd. Ir šobrīd ļoti daudz lietas, ko nevaram kontrolēt, bet aicinu padomāt, par ko mums ir kontrole savā dzīvē  un tam arī pievērsties. Neziņai pretī liekot skaidrību, darbības plānu – ko un kā, kad darīšu,  jau uzlabojam savu emocionālo labsajūtu, jo parādās cerība, ka tiksim galā!  Tāpēc novēlu vēl šogad padomāt, kas būs jūsu nākamā gada fokuss – kam plānojat visvairāk veltīt laiku un savu enerģiju personīgajā un profesionālajā dzīvē? Varbūt palīdz šādi jautājumi:

  • Kā es jūtos šodien un kā vēlos justies nākamgad? Kas man ir svarīgi, lai būtu? 
  • Kas ir manas pamatvērtības dzīvē un vajadzības, kas jānodrošina pirmās?
  • Kas man šobrīd visvairāk var palīdzēt labi justies (emocionāli, fiziski) un kas tam vajadzīgs?
  • Ko vēlos nākamgad jaunu iemācīties, apgūt? Ko man tas dos? Ko palīdzēs atrisināt?  
  • Kādiem jautājumiem darbā veltīšu visvairāk laika un kāds tam iemesls? Uz ko būs mans fokuss?

 

Novēlu visiem būt Jaunajā gadā kopā ar saviem tuvākajiem, cik nu tas ir šobrīd iespējams. Un nākamgad neaizmirst nosvinēt savus mazos un lielos sasniegumus. Tā arī katra mēneša beigās kalendārā ierakstīt – mana mēneša sasniegumu svinēšana! 😊 

 

Pievienojaties Evijai van der Beek arī 2021.gadā vebināros, semināros un apmācībās, kas palīdzēs jums saskatīt kur tieši slēpjas jūsu labbūtība un kā dzīvot laimīgi! Sekojiet mācību plānam: https://metacoach.lv/events/

 

Uz tikšanos jau drīz!

 

 

Please follow and like us:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top