Motivācija ir dziļi personīgs process, ko koučs nevar tieši izveidot vai piespiest, taču koučs var būt būtisks atbalsts klientam, palīdzot viņam atklāt, attīstīt un uzturēt savu iekšējo motivāciju ilgtermiņā. Koučs var iedvesmot klientu uzdrīkstēties, atklāti dalīties ar savām domām un uzticēties procesam, kas savukārt palīdz klientam virzīties tuvāk pašmotivācijas atklāšanai un attīstīšanai.
Ieteikumi koučiem, kā palīdzēt klientam atklāt un attīstīt viņa maksimālo motivāciju, balstoties uz pašmotivācijas stratēģijām:
1. Atklājiet klienta “Kāpēc?”: Motivācijas atslēga bieži slēpjas cilvēka dziļākajās vērtībās un mērķos. Koučs var palīdzēt klientam atrast dziļāko jēgu mērķim, izmantojot tādas tehnikas kā 5K (uzdodot piecus “kāpēc?” jautājumus). Tādējādi klientam kļūst skaidrāk, kāpēc viņš vēlas sasniegt noteiktus mērķus, un šī atklāsme kļūst par ilgtermiņa motivācijas avotu. Zem katra “kāpēc?” slēpjas arvien dziļākas vērtības.
2. Palīdziet vizualizēt panākumus: Aiciniet klientu skaidri un konkrēti iztēloties savu gala rezultātu. Koučs var veicināt šo iztēli, mudinot klientu aprakstīt, kā viņš jūtīsies, kad būs sasniedzis savu mērķi. Šis skaidrā gala rezultāta attēlojums palīdz klientam uzturēt “pārpilnības” motivāciju. Veidojiet jautājumus caur V.A.K. prizmu (ko redzēs, ko dzirdēs, ko jutīs).
3. Izpētiet sekas neizdarībai: Koučs var arī palīdzēt izpētīt, kas notiks, ja mērķis netiks sasniegts. Iekšējā motivācija bieži tiek stiprināta, ja cilvēks saprot, kas tiks zaudēts vai kādi var būt nepatīkami rezultāti, ja mērķis netiek realizēts.
4. Palīdziet strukturēt soli pa solim plānu: Detalizēts ceļa plāns padara mērķi daudz sasniedzamāku. Koučs var palīdzēt klientam izveidot skaidru un konkrētu plānu, sadalot to mazos, pārvaldāmos soļos. Tas sniedz klientam skaidrību un palīdz uzturēt motivāciju ilgtermiņā.
5. Veiciniet atbildību un sociālo atbalstu: Liela motivācija var rasties no citu iesaistīšanas procesā. Aiciniet klientu skaļi paziņot par saviem mērķiem, saderēt ar kādu vai apsolīt kādam nozīmīgam cilvēkam. Koučs var palīdzēt klientam izveidot atbildības struktūru, kas kalpo kā papildus motivātors grūtajos brīžos.
Apvienojot šīs pieejas, koučs var nevis radīt motivāciju, bet palīdzēt klientam to atklāt un uzturēt, tādējādi palīdzot klientam izmantot savus iekšējos resursus pilnībā. Šāda pieeja, kurā klients pats apzinās, kuras motivācijas stratēģijas viņam strādā vislabāk, ļauj viņam nākotnē šīs stratēģijas pielietot patstāvīgi. Tas sniedz klientam instrumentus un pārliecību, lai jebkurā brīdī “ieslēgtu” savu motivāciju un saglabātu virzību uz izvirzītajiem mērķiem arī bez tiešas kouča līdzdalības.