Kā atrast līdzsvaru starp problēmu un risinājumu pieeju koučingā?

Koučings palīdz cilvēkiem tikt galā ar izaicinājumiem un sasniegt savus mērķus. Tomēr, ja pārāk daudz uzmanības tiek pievērsts problēmām – to cēloņiem, detaļām un izpratnei –, tas var kavēt progresu. Pētījumi liecina, ka efektīvāk ir koncentrēties uz risinājumiem un iespējām.

Kāpēc pārāk liela uzmanība problēmām var kaitēt?

  • Emocionālā ietekme. Dziļa iedziļināšanās problēmās var likt klientiem vairāk par tām domāt un justies nomāktiem. Lai gan runāšana var sniegt atvieglojumu, tā ne vienmēr palīdz sajust spēku rīkoties.
  • Mazāk pozitīvu emociju. Pētījumi rāda, ka, koncentrējoties uz problēmām, emocionālais fons īpaši neuzlabojas. Cilvēki nejūtas motivētāki vai pārliecinātāki par savām spējām.
  • Iesprūšana. Ja pārāk ilgi meklē „kāpēc“ problēmai, nevis „kā“ to atrisināt, cilvēks var iestrēgt un justies bezspēcīgs.
  • Mazāka rīcības motivācija. Izpratne par problēmas sakni ir svarīga, bet tā ne vienmēr sniedz skaidras atbildes par to, kā rīkoties tālāk. Ja trūkst konkrētu soļu, progress var būt lēns.

Kā uz risinājumu orientēts koučings var palīdzēt?

Risinājumu fokuss koučingā palīdz cilvēkiem domāt par nākotni un iespējām, nevis tikai analizēt pagātni. Šī pieeja balstās uz pozitīvo psiholoģiju un klientu stiprajām pusēm.

Galvenie ieguvumi no risinājumu orientētas pieejas:

  • Vairāk pozitīvu emociju: Klienti jūtas enerģiskāki un motivētāki.
  • Lielāka pārliecība par sevi: Uzmanība tiek pievērsta tam, kas jau strādā, nevis tam, kas neizdodas.
  • Ātrāks mērķu sasniegšanas temps: Koncentrēšanās uz risinājumiem palīdz ātrāk spert soļus uz priekšu.
  • Praktiska pieeja: Klienti izveido skaidrus plānus un ātrāk rīkojas.

 

Kā kouči var pāriet no problēmu analīzes uz risinājumiem?

  • Brīnuma jautājums. Uzdod jautājumu: „Kā izskatītos tava dzīve, ja problēma pēkšņi pazustu?“ Tas palīdz klientiem iztēloties pozitīvas pārmaiņas un apzināt pirmos soļus to sasniegšanai.
  • Skalu metode. Lūdz klientu novērtēt savu situāciju skalā no 1 līdz 10 un jautā, kas būtu jādara, lai pakāptos par vienu līmeni augstāk.
  • Stiprās puses un iepriekšējie panākumi. Aicini klientu padomāt par situācijām, kad viņam jau iepriekš izdevies kaut ko līdzīgu atrisināt. Kādas prasmes un resursus viņš toreiz izmantoja?
  • Fokusēšanās uz nākotni. Sarunas virzīšana no pagātnes analīzes uz iespējām palīdz izveidot skaidru darbības plānu.

Kā atrast līdzsvaru starp problēmu un risinājumu pieejām?

Lai gan risinājumu fokuss ir ļoti efektīvs, nevajadzētu pilnībā ignorēt klienta vēlmi runāt par savām grūtībām. Pētījumi liecina, ka neliela telpa problēmu apspriešanai var palīdzēt klientam justies uzklausītam un veidot uzticību. Galvenais ir nepārkāpt robežu un laicīgi pārorientēt sarunu uz iespējām un praktiskām darbībām.

Secinājums

Ja koučings pārāk ilgi kavējas pie problēmām, tas var kavēt progresu un samazināt klienta enerģiju rīkoties. Pārejot uz risinājumu meklēšanu, kouči var palīdzēt cilvēkiem ātrāk sasniegt mērķus un uzlabot pašsajūtu.

Lai koučings būtu patiesi efektīvs, ir svarīgi saglabāt līdzsvaru – sniegt atbalstu, bet tajā pašā laikā virzīt klientu uz praktisku rīcību.

Kā tu domā – kas koučingā darbojas vislabāk? Padalies ar saviem novērojumiem ar mums sociālos tīklos!

Pievienojies MetaCoach sociālos tīklos:

 

Instagram:   / metacoach_center  

Facebook:   / metacoach.center  

LinkedIn:   / metacoach  

YouTube:    / @metacoachcenter  

 

Izmantotie avoti:

  1. Grant, A.M. (2012). Making Positive Change: A Randomized Study Comparing Solution-Focused vs. Problem-Focused Coaching Questions. Journal of Systemic Therapies, 31(2), 21–35.
  2. Frontiers in Psychology (2022). Simply Effective? The Differential Effects of Solution-Focused and Problem-Focused Coaching Questions in a Self-Coaching Writing Exercise.
  3. Coach Foundation (2025). Solution-Focused Coaching Model: Enhancing Personal Growth & Success.
  4. Universal Coaching Institute (2025). Solution-Focused Techniques for Therapy and Coaching.
  5. Workboard (2025). The 7 Common Challenges of Coaching.
  6. Berg, I.K., & Szabo, P. (2005). Brief Coaching for Lasting Solutions.
Please follow and like us:
Scroll to Top